Об EXPERT

Услуги EXPERT

EXPERT-центр
Свій. Гідний.

Статьи

Архив

Подписка

На главную страницу

Статьи

ДЕМОКРАТІЯ. СУСПІЛЬСТВО. ПОЛІТИКА.

Передвиборча кампанія - це час появи нових суб"єктів політики, появи політичних інновацій, передвиборчих технологій та остаточного формування концепції політичного, економічного та соціального розвитку держави.

Хід передвиборчої кампанії - це показник політичної зрілості суспільства та ступені його демократизації.

Самі вибори - це точка відліку випробування усього вищезгаданного на життєздатність в подальшому.

Обирати президента - це обирати владу. Саме життя, зокрема, суспільство формує соціальний заказ щодо вибору. Так, влада визнається легетимною лише за умов високого ступеня погодження між більшістю виборців та владою. В свою чергу, легетимність влади - це запорука стабільності та ефективності влади.

Формування легетимності влади не виникає несподівано як наслідок виборів, а є результатом розвитку сфери політичних послуг та публічної політики взагалі.

Як система державних інститутів, політика є влада законодавча, влада виконавча, влада судова та четверта влада - ЗМІ.

Якщо розглядати політику як процес, то можна виділити три типи учасників цього процесу: професійних політиків, суспільність та посередника між ними, левову частину яких представляє саме четверта влада, що являється, з одного боку, засобом, яким доносяться до громадян погляди та спрямування політиків, а з другого боку, мас-медіа виконує функцію зворотнього зв"язку між громадянами та політиками. До "посередників" також входять політичні консультанти та іміджмейкери, які за допомогою використання інформаційного простору намаються донести до громадськості найбільш сприятливу та очікувану інформацію про свого політичного лідера. Роль "посередників" також виконують різноманітні структури, що проводять та оприлюднюють дослідницькі, аналітичні та рейтингові дані. Саме посередники між публічними політиками і суспільністю визначають та формують змістовність політики.

Політичне життя в Україні вирує вже не перший рік. На підставі цього можна стверджувати, що в Україні є професійні політики, але чи є вони професіоналами - це вже визначається існуванням політичної еліти. Саме існування політичної еліти потребує існування відповідної інфраструктури та самої сфери політичних послуг.

Необхідно зауважити, що відповідно політики взагалі та політичної інфраструктури, зокрема, більшість політичних оглядачів використовує термін "кланова", маючи на увазі відсутність політики, так як немає політичних послуг, а є лише лобіювання інтересів фінансово-промислових груп та об"єднань, проте, на наш погляд, - це хибна думка. В політику приходять, з одного боку, громадсько-політичні об"єднання і рухи, що згуртовані та об"єднані спільною загальною ідеєю, з другого, політичні лідери, котрі є носіями певних ідей та мають домовленості з представниками фінасово-промислових груп, чи примислово-фінансові групи висувають свого лідера, що майже одне й теж. Тому, коли фінансово-промислові групи купують партії чи рухи і через них проводять свої інтереси в життя - це і є політика.

Одне тільки можна зауважити, що специфіка українського світосприйняття та загальна ситуація економічного занепаду, коли Україна вже понесла та увесь час несе значні інтелектуальні та гуманітарні втрати,- це робить політику більш економічно залежною, ніж ідеалогічно обумовленою.

Проте, саме економічні аспекти являються одночасно руйнівною силою і силою творення нових партій чи партії нового типу. Одже, характерними рисами сьогодення є проблема відсутності єдності та стійкості корпоративних інтересів. Водночас руйнується старе та створюється нове політичне середовище, незважаючи на економічну залежність нашої політики більш високого рівня. Прикладом такої руйнації є відповідні події в НДП, СДПУ(о).

Другий і головний учасник політичних ігор - це суспільність, громадяни країни.

Ось тут у нас проблема. Хоча в професійній політиці відчуваються інтелектуальні втрати країною, проте вони компенсуються політичною активністю громадян, що туди прийшли. Однак в суспільстві ці втрати дуже відчутні, і панує там політична апатія, жадоба видовищ та протест проти існуючої дійсності.

Тому найважливіша функція, яку повинні виконувати ЗМІ - це спонукати виборців здійснити свій вибір, здійснити вибір обмірковано, голосувати не проти, а за, голосувати не за "менше зло", а зробити саме вибір, свій вибір.

Засоби масової інформації в демократичній та правовій державі повинні бути незалежним інститутом, справжньою четвертою владою, що знаходиться в паритеті з іншими трьома інститутами влади. (До них не треба відносити ЗМІ, що являються рупором окремих партій чи громадських організацій.)

Однак, в Україні вважати незалежними ЗМІ неможливо навіть умовно. Досить подивитися загальнодержавний канал "УТ-1" та передачі "УТН-панорама", "7днів", "Досьє", та канал "УТ-3" з програмою "На самом деле" чи інформаційну програму від студії "Інтер" "Подробности", які подають інформацію диференційовано та тенденційно, зображуючи усі події суспільного життя так, ніби вони відбуваються лише завдяки діючому президентові чи подається явний компромат, чи вистроюється відеоряд, що висвітлює конкурентів Леоніда Кучми лише в негативному світлі, - все це вказує на політичний заказ, замовник якого зрозумілий. Також, дивлячись "1+1" як ТСН так і програму "Епіцентр"-несекретні матеріали, теж не покидає відчуття, що тут присутнє політичне замовлення.

А такі телекомпанії, як "СТБ" чи кримська "Чорноморська", що претендували на незалежне висвітлення інформації, зазнали "проблем" з "Укрчастотнаглядом". Проте, коли "СТБ" вдалося "відбитися" від "Укрчастотнагляду", то на неї "наїхала" податкова адміністрація, заблокувавши усі розрахункові рахунки компанії.

Майже усі кандидати в президенти доступу до телевізійного ефіру позбавлені, окрім планових за розіграшом в ЦВК. Правда, декілька програм щодо виборів видала в ефір компания "ТV-Табачук". Проте, про незалежність тут казати неможливо, бо пан Вадим Табачук згоден продати ефір першому стрічному. Та не кожний піде до цієї студії з погляду на особистість вищезгаданого прод"юсера, його реноме та якості обслуговування в ефірі, що надає його студія.

Не краща ситуація і в пресі. Так багато журнально-газетних видань прикладають максимум зусиль до висвітлення в негативному світлі основних кандидатів-конкурентів Леонида Кучми. Досить розгорнути газету "Факти" та інші.

На лице факт адміністративного тиску виконавчої влади на теле- і радіопростір, пресу.

Ті з ЗМІ, що спробували протистояти владі в минулому так і залишились в минулому, їх просто було знищено. Досить згадати "Всеукраинские Ведомости" , чи долю "Правди України" та її головного редактора, який спромігся надрукувати статтю "Хатинки ...". Інші залишилися тільки завдяки перетворенню на інструмент влади, та стали чи заручниками чи зброєю у боротьбі Влади за владу.

Отже, на Україні руйнується сам інформаційний простір, бо не тільки ліквідовуються опозиційні до влади ЗМІ, але й підміняється основна функція мас-медіа - донести інформацію до суспільності та бути зворотним зв"язком громадян із владою.

Однак, хотілось би відзначити, якщо є підпорядкованість майже усіх засобів масової інформації виконавчій владі, та йде відпрацьовування ЗМІ інформації, яка надається на користь лише одного, "головного", претендента на найвищий державний пост, то висновок один - демократія в суспільстві порушена, є спроба узурпації всієї влади в країні однією особою. Недаремно Міжнародний комітет захисту журналістів у травні включив українського Президента в десятку ворогів преси, де він посів почесне шосте місце.

Ситуація із ЗМІ - це також відлуння екомічної ситуації в Україні. Інформація й досі не здобула статусу товару, а є лише засобом з"ясування стосунків чи інструментом забезпечення своїх потреб та нав"язування своїх ідей. У зв"язку із скрутним фінансовим становищем читач та глядач не здатний підтримувати засоби масової інформації завдяки передплаті. Все це призводить до вимушеної залежності ЗМІ від влади та фінансових угрупувань.

Аналогічна ситуація із соціологічними опитуваннями та висвітлюванням рейтингів - хто сплачує, той і формує рейтинг. Проте, не можна на відзначити, що саме оприлюднення рейтигів впливає на пересічного громадянина, і це є одним із засобів ведення передвиборчої боротьби.

А саме, ведення президентської кампанії вказує на те, що не в кожного з кандидатів є своя інфраструктура. Виділяється тут КПУ, що має не тільки розгалужену партійну структуру з партійними осередками на місцях, а ще й ідеологічний сектор, має "мозговий" центр, який представлений відповідними фахівцями. Проте, якщо гадати, що інфраструктура КПУ дісталася у спадок, то інфраструктура СДПУ(о) у стадії активного формування. Відчутна поява партійної інфраструктури, що створюється та розбудовується Євгеном Марчуком. Цікаво, що розбудова відбувається на основі інфраструктури, що створена під президентські вибори.

Робота іміджмейкерських структур в політичному житті України відчувається добре лише в висвітленні кандидата Леоніда Кучми. Проте, робота їх бажає очікувати кращого. Чи то російські іміджмейкери, "рекрутовані" з Росії задля виборів, не змогли проникнутися психологіею українства і, таким чином, не змогли перенести попередній досвід проведення президентських виборів в Россії на український грунт, чи то позначається рівень кваліфікації.

Серед інших кандидатів, іміджмейкерська робота відчувається лише в образі, що подається в постаті Євгена Марчука, однак, це може бути просто результатом роботи особистості над собою.

Таким чином, комплекс іміджмейкерських послуг в українськії політиці відсутній, на наш погляд, з причин відсутності як суспільного замовленню взагалі, так і з причин неусвідомлення більшістю політиків важиливості нових технологій зокрема.

Більшість політиків робить ставку якщо не на ЗМІ, доступ до яких їм майже перекрито Президентським оточенням, то лише на листівки, бо особисте спілкування кандидата з виборцями обмеженне. Листівки агітаційного плану при цьому виконуються без урахування будь-яких психологічних моментів подання та сприйняття інформації.

По іншому виглядає ситуація з листівками, що містять компрометуючу інформацію щодо партій та політичних лідерів. Автори цих листівок - фахівці, це відчувається відразу.

Особлива ситуація виникла з використанням інформаційного простору інтернет.

Проте, безмежні можливості інтернет зіткнулися з обмеженостю технічних можливостей його використання, так як доступ до інтернету обумовлюється фінансовими можливостями потенціальних користувачів та економічною ситуацією в країні. Тому лише невелика кількість політиків виявила зацікавленість в його використанні і створила особисті сайти задля популяризації себе та своїх поглядів. Проте, в інтернет "прийшли" інші, і він став, на жаль, не пропогандиським полем для політичних ідей і не дискусійним, а полем для безкарного викиду компромату.

У підсумок варто наголосити, що політичне життя в Україні лише починається шляхом становлення суб"єктів політики та політичних інститутів. На становленні тяжко відбивається скрутне економічне становище в державі, що зумовлює непропорційне зростання та становлення самих елементів інфраструктури політичних послуг, до того ж все це відбувається в умовах повсякбічного знищення демократії. Саме вибори Президента повинні вирішити шлях подальшої політичної розбудови в Україні.

EXPERT - 17/09/99

Вверх ...


info@expert.itgo.com
© EXPERT, 1999. COPYRIGHT
При использовании материалов ссылка на EXPERT обязательна.